Úvodní konzultace z pohledu klienta

01.01.2018

Každý občas potřebuje pomoct. Většinou na to stačí partner nebo nejlepší kamarád/ka, abychom se svěřili, vyslechli si jiný názor na danou situaci a mohli se posunout dál. Existují ale případy, kdy na to nikdo blízký nestačí. Důvodů jsou desítky, nechceme ho zatěžovat, nemůžeme mu o svém problému z nějakého důvodu říci nebo máme pocit, že už na to prostě nestačí a potřebujeme názor odborníka.

U mě to byla kombinace prvního a třetího důvodu. Zhruba poslední rok jsem do svého života přivítal "nového parťáka", depresivní stavy, ve kterých nejsem schopný nic produktivního dělat, jen ležím v posteli a koukám do stropu nebo na seriály. V hlavě mi přitom běhají myšlenky, že moje práce nemá smysl, že mrhám časem a mám chuť se na všechno vykašlat. Do toho na mě tlačí poměrně vysoké splátky půjček ze začátku podnikání a hromada né úplně dobře placené práce.

Dlouho jsem si tenhle problém nechával pro sebe a snažil se s ním vypořádat sám. Zhruba po 9 měsících jsem o tom řekl přítelkyni, která se mi snažila pomoci. Bohužel neúspěšně. A ve chvíli, kdy to začalo přicházet častěji a častěji a já jsem jeden týden skoro celý ležel jen v posteli a nic nedělal, řekl jsem si, že to musím začít řešit jinak. Oslovil jsem Matěje Krejčího se žádostí o úvodní konzultaci..

Nebudu vám lhát, měl jsem obrovské pochybnosti. I když jsem extrovert, myslel jsem si, že se nedokážu cizímu člověku otevřít. Bál jsem se, že moje problémy bude dál ventilovat a dostanou se k cizím lidem. Někde vzadu mě strašilo i to, že si padneme do noty, ale nebudu si moct spolupráci dovolit. Nejsem milionář, ale živnostník v online marketingu s příjmy kolem půl milionu ročně.

Když nastal den D, vyrazil jsem na schůzku, která byla naplánována na 17:00. Zhruba od poledne jsem začal být trochu nervózní, ale zároveň se nemohl dočkat, až svůj problém začnu řešit.

Dorazil jsem chvíli před pátou a Matěj už na mě čekal. Sedli jsme si do kanceláře, v krátkosti mi představil sebe, firmu, ujistil mě, že drží mlčenlivost (což jsem tak nějak potřeboval slyšet) a pak se začal ptát, co mě trápí. Nevím čím to bylo, možná zvláštní, pozitivní atmosférou, možná tím, že mě to trápilo už opravdu dlouhou dobu, ale během zhruba deseti minut jsem na něj všechno vysypal a neuvěřitelně se mi ulevilo. Matěj naslouchal a vše zapisoval. Když jsem se "vymluvil", položil mi několik doplňujících otázek a poté se začal ptát na to, co bych chtěl v pracovním i osobním životě změnit, abych se cítil lépe a jak bychom na tom mohli začít pracovat.

Abyste byli v obraze, řekl jsem mu, že cítím téměř pocit vyhoření a přemýšlím o změně oboru. Dále jsem mu popsal depresivní stavy a další pocity, které mám. Společně jsme zjistili, že mě trápí přepracovanost, nedostatek odpočinku a nechuť k práci. Také vyplavaly na povrch věci, které už jsem věděl - že mám nízké sebevědomí a neumím si říct o peníze, a že neumím pracovat s nastaveným cílem. Díky velkému množství práce a splátkám jsem v takovém krysím závodě, ze kterého se mi nedaří dostat ven. Dokonce se nedokážu ani zastavit a racionálně zhodnotit svůj život.

Společně jsme si řekli, co bude třeba změnit, aby tyto stavy pominuly a já se znovu na svou práci těšil a celkově se cítil lépe. Konkrétní ale zatím nebudu, vše se budete dozvídat postupně.

Jak jsem částečně napověděl, Matěj mi sedl a cítil jsem se ním dobře. takže jsem do spolupráce chtěl jít. Poslední, co zbývalo dořešit, byla cena. Matěj při konzultaci zmínil 2 500 Kč bez DPH za hodinu, což by pro mě nebylo nereálné. Řekl však, že mi vše pošle do e-mailu a pokusíme se najít řešení.

Hned následující pracovní den mi poslal ceník konzultací. Uvítal jsem, že je možné pořídit balíčky po 5 a 10 konzultacích s výraznou slevou. Vyměnili jsme si pár e-mailů a domluvili se na balíčku 10 konzultací, které vychází zhruba na 5-6 měsíční spolupráci. A platbu je možné rozdělit na 4 části. Byl jsem nadšený z toho, že mi vyšel vstříc, a že se můžeme pustit do práce. Zatím mám ze všeho skvělý pocit a těším se na první konzultaci.

Velké děkuji za článek z úvodního setkání patří → 
Tomáš Karásek, tomas.karasek11@gmail.com